PRIORITETNI PROJEKTI 2022

1. Prostor za mlade – v občini primanjkuje prostorov za primerno druženje mladine. Starejši mladoletniki in mlajši polnoletni otroci v želji po druženju z vrstniki iščejo alternativne možnosti, kot so zadrževanje po raznih avtobusnih postajališčih, parkih, parkiriščih in podvozih,… Omogočiti jim je potrebno prostor (z nadzorom odraslih oseb), kjer se bodo lahko družili in zabavali, pri tem pa bodo vsaj nekako »varni« in ne bodo uničevali tujega inventarja. V občini je vse večji porast uporab prepovedanih substanc.

foto: vir Delo


2. Varne šolske poti in prehodi za pešce za otroke, starejše in invalide – po občini je potrebno namestiti več merilnikov hitrosti, na območjih, kjer je potrebna še večja previdnost (bližina vrtcev, šol,…) pa na drug način umiriti promet: dodatne (pisane) talne označbe, odštevalniki časa do vklopa zelene luči na semaforju, prikaz prekoračitve hitrosti, dodatne svetlobne oznake nad vsemi prehodi za pešce na omenjenih cestah, namestitev stebričkov na pločnikih, za katerimi otroci čakajo na prečkanje vedno bolj prometnih cest. Vidna označitev varnih šolskih poti v celotnem šolskem okolišu obeh OŠ in vseh treh POŠ skladno s Smernicami za šolske poti, ki jih je izdala Javna agencija RS za varnost prometa.

 

3. Obrtni coni na Brezovici (ob avtocesti) in v Preserju (kamnolom) – Občina Brezovica že predolgo odlaša z izgradnjo obrtne cone. V vmesnem času je veliko obrtnikov in podjetnikov svoje prostore preselilo izven naše občine, kar pomeni odhod kapitala in delovnih mest. Ta mandat je zadnja priložnost, da se prične z načrtovanjem obrtno-podjetniške cone in s tem obdrži podjetja v občini. Glede na razpotegnjenost občine predlagamo dve lokaciji za obrtni coni – Brezovica, v bližini avtoceste, ter kamnolom Preserje, v bližini železnice.


4. Varovane kolesarnice na železniških postajah (4) in končnih avtobusnih postajah (Jezero, Rakitna, Notranje Gorice) – Na vseh končnih postajališčih avtobusnih linij in na vseh štirih železniških postajah je potrebno zgraditi varovane kolesarnice z možnostjo odklepanja z mobilno aplikacijo. Spodbujajmo zeleno mobilnost!


5. Center za krepitev zdravja in laboratorij – gradi se športna dvorana – ki je seveda zelo dobrodošla – medtem, ko v celotni občini ne premoremo primernega Zdravstvenega centra. Trenutno zdravniške dejavnosti potekajo v neprimernih prostorih na več različnih lokacijah, medtem, ko laboratorija sploh nimamo. V Podpeči, na prostoru poleg Mercatorja naj se zgradi nov zdravstveni center, v katerem bi prostor dobile ordinacije družinskega zdravnika, zobozdravstvene ordinacija, pediater, laboratorij, ter različni specialisti.

Dokler se ne zgradi nov zdravstveni center, naj občina zagotovi prostor in povabi zunanjega zasebnega izvajalca za laboratorijske storitve. Dovolj bi bilo že, da bi nekajkrat tedensko poskrbeli za odvzem vzorcev in jih potem odpeljali v laboratorij v Ljubljano, kjer bi opravili preiskave.

 

6. Otvoritev podružnice glasbene šole Ljubljana ali Vrhnika v obeh OŠ Brezovica in
Preserje – V naši občini imamo kar nekaj zasebnih glasbenih šol, ki pa ne omogočajo pridobitve uradnega spričevala o pridobitvi glasbene izobrazbe. Omogočiti je potrebno odprtje podružnice javne glasbene šole Ljubljana ali Vrhnika v naši občini – možnost pridobitve spričevala o šolanju.

 

7. Obnova OŠ Jezero – podpiramo Civilno iniciativo za ohranitev podružnične šole na Jezeru, ki se bori za to, da bi se otroci iz Jezera in okolice vsaj do 3. razreda šolali v domačem kraju. Če obstoječa stavba in lokacija nista primerni, naj se poišče zemljišče v bližini in zgradi novo podružnico.

 

8. Dnevno varstveni center za starejše pod okriljem DEOS-a – Zavzemali se bomo, da se v sodelovanju z DEOS-om vzpostavi dnevni center za starejše in za uvedbo programa varovanja na domu.
V občini Brezovica pogrešamo dnevni center za starejše – rešitev za delovno aktivne družine, ki imajo ostarele člane družine doma in jih tekom dneva, ko so v službah, ne želijo puščati same. V dnevnem centru bi bila starostnikom na voljo prehrana, družba, aktivnosti in nujna pomoč.
V primeru, ko starostniki ostanejo sami doma, morajo imeti možnost poklicati na pomoč (SOS rdeča tipka na telefonu).


9. Spodbude za mlade kmete, za ekološke kmetije in čim večjo samooskrbo občine – živimo na območju NATURE 2000, kjer so vse večje omejitve za kmete, hkrati pa so večje tudi naše potrebe in želje po zdravi hrani. Če želimo v občini obdržati čim več kmetijske dejavnosti, je potrebno kar najhitreje obstoječe kmete tudi finančno spodbujati k prehodu na ekološko kmetovanje, sočasno pa za kmetovanje in samooskrbo navdušiti čim več mladih.
Občina mora tudi več sredstev nameniti za vzdrževanje poljskih poti – tako za material, kot za delo.

 

10. Otroško igrišče in športni otok za vsak zaselek – V zadnjih letih se število otrok na igriščih zmanjšuje, kajti vse več otrok prosti čas preživlja pred vsemi vrstami zaslonov. Potrebno bi jim bilo ponuditi več animacijskih programov na prostem, da se povežejo med seboj in se tudi sami začnejo zbirati na prostem. Ta problem se v največji meri pokaže v času šolskih počitnic. Otroška igrišča so tudi družabna zbirališča staršev majhnih otrok, kar je pomembno za povezovanje skupnosti.

Slika: Primer športni park jama

 

11. Podpora in svetovanje občanom pri energetski samooskrbi na podlagi študije zmogljivosti omrežja – Smo v obdobju hitre rasti števila malih sončnih elektrarn.
Mnogi , ki so se za izgradnjo že odločili, so naleteli na težavo nevzdržnosti obstoječega električnega omrežja. Spet drugi se v poplavi strokovnih informacij sploh ne znajdejo in so lahka tarča terenskih prodajalcev. Ker gre za velike finančne vložke, naj občina organizira podporo in svetovanje občanom.

 

12. Ženski odbojkarski klub – v časih, ko se toliko govori o enakosti med spoloma, v naši občini kljub večletnim pobudam staršev še vedno nimamo dekliške odbojkarske ekipe. Nujno je potrebno organizirati izvajanje odbojke tudi za deklice.

 

13. Spodbujanje preureditve odsluženih greznic v vodo hrame – glede na to, da se greznice zaradi izgradnje kanalizacije opuščajo, bi občina morala s subvencijami spodbujati ohranitev greznic za zbiralnike deževnice za zalivanje vrtov. Potrebno je razmišljati tudi o rezervnih vrtinah za vodo.