Jaka Napotnik, Vnanje Gorice

»Za svoj kraj si želim samo najboljše«

 

Najprej je morda na mestu vprašanje, kaj vas je pravzaprav vzpodbudilo, da kandidirate na volitvah in da ste se pridružili listi Mladi in zeleni občine Brezovica? Ste arhitekt z veliko izkušnjami doma in v tujini, podjetnik, avtor in sodelavec na mnogih projektih… Zakaj torej?

Čisto enostavno, dobre izkušnje iz svojega poklica ter videne pozitivne prakse iz drugih krajev po Sloveniji in tujini, bi rad prenesel v domače okolje.

Pred 10 leti sem se preselil na Brezovico, ker sem videl potencial, da mi lahko kraj nudi kvalitetno okolje za družino, aktivno preživljanje prostega časa, družbeno dejavnost… S časom se je pokazalo, da precejšen del občine živi kot spalno naselje in da se je za marsikatero dejavnost ali doživetje potrebno odpeljati drugam. Ker pa ima na razvoj občine največji vpliv lokalna politika, sem se odločil, da se aktivno povežem s skupino ljudi s pozitivno in razvojno vizijo o prihodnosti naše občine ter poizkušam na takšen način prenesti svoje izkušnje v razvoj kraja.

 

Kaj pogrešate?

Glede na velikost občine in lego, pogrešam z mojega vidika veliko stvari… Poleg državnih projektov, ki se odvijajo v občini in so seveda nujno potrebni (železniška infrastruktura, avtocestni priključek…), bi morali stremeti tudi k planiranju in realizaciji projektov, ki so bistvenega pomena za lokalno prebivalstvo in so predstavljeni v programu liste Mladi in zeleni Občine Brezovica.

Izpostavil bi potrebo po novem lokalno-upravnem središču (občinski prostori, izpostava Upravne enote, notar,…). Sem mnenja, da predlog selitve občinske uprave v stavbo Mercatorja ob Tržaški cesti ni najbolj primeren in predlagam, da se oblikuje novo središče na stičišču naselij Brezovica, Vnanje Gorice in Notranje Gorice, neposredno ob predvidene pet-krakem rondoju, ki se navezuje na bodoči novi avtocestni priključek in obvoznico v smeri Podpeči. Zraven je tudi že predvideno novo železniško postajališče. Prostor zagotavlja možnost svobodnega in maksimalno funkcionalnega oblikovanja objekta ter okolice z zadostnim številom parkirnih mest. Velikost prostora omogoča na lokaciji tudi umestitev medgeneracijskega parka oz. oblikovanje trga kot center Občine, ki bi povezal občane. Prostori Mercatorja pa imajo vsekakor potencial tudi za druge storitve in dejavnosti, ki jih občani še potrebujejo.

 

Eden od vaših predlogov je tudi »za občino kot blagovno znamko«…

Želim si, da bila naša Občina vsaj v nečem najboljša in da bi na tem gradila prepoznavnost, promocijo… in vizijo za prihodnost. Takšen produkt, storitev ali doživetje se lahko razvije v »blagovno znamko Brezovica«, ki bo dvignila standard občanom, gospodarstvu, prepoznavnost v turizmu, spodbujala kmetijstvo in prepoznavnost ostalih panog.

 

Kakšen je vaš pogled na prostorsko ureditev Občine?

S prostorskimi akti in razvojnimi plani je potrebno uravnotežiti razvoj naselij in po potrebi prilagajati razvoj dejavnosti glede na prostorske danosti, tradicijo in ostale dejavnike. Za kritične prometne povezave je potrebno čim prej pristopiti k umeščanju dodatnih obvoznih cest in kolesarskih mrež. Razbremenjen prostor v naseljih je potrebno urediti za ljudi. Lepo bilo, da bi imela naselja urejena »vaška« središča – prostor za srečevanje, druženje, igro, rekreacijo…

 

In kakšen na javno infrastrukturo?

Nujno je potrebno začeti planirati nove mostove oz. prehode čez avtocesto, železnico, Ljubljanico… Neverjetno je, da imata avtocesta in reka Ljubljanica, ki vsak na svoj način delita naselja, samo po en premostitveni objekt za prehod vozil in ljudi!?  Tudi prenova železniške infrastrukture, ki je v teku, bo dodatno razmejila posamezna naselja in poiskati je potrebno nove rešitve za prehode ljudi, kolesarjev, kmetijske mehanizacije…

Vlagati bi bilo potrebno tudi v celovito prenovo javne gospodarske infrastrukture, ne samo v nujno potrebno kanalizacijo. V bližnji prihodnosti oz. že sedaj se kaže velika potreba po energetski samooskrbi. Ali lahko omogočimo vsem občanom in gospodarskim objektom izvedbo in priklop sončne elektrarne?

 

Kakšne vrednosti torej prinaša urejanje prostora?

Urejanje prostora na lokalni ravni je tek na dolge proge in obsega dela in naloge povezane s pripravo prostorskih načrtov in projektne dokumentacije, graditvijo, rabo in vzdrževanjem ter prenovo prostora. V vseh fazah urejanja prostora je javnost lahko pomemben zaveznik lokalne uprave in lahko pomembno prispeva k učinkovitosti urejanja.

Rezultat na koncu je zadovoljna družba, kar ima pozitivne učinke na marsikaj. Osebno si zelo želim urejeno občino s srečnimi ljudmi.