Zdravje in socialna varnost 2018 – 2022
1. Mladim družinam je treba omogočiti dostop do neprofitnih stanovanj. Občina Brezovica bo morala odpreti tudi to vprašanje, saj imamo tudi v naši občini mlade, ki bi radi najeli neprofitno stanovanje, ker bi radi ostali v okolju, kjer so odraščali. Malokateri naš politik si beli glavo s tem vprašanjem, saj so mnenja, da je za to odgovorna država in Mestna občina Ljubljana.
Potreben je dogovor z Stanovanjskim skladom Republike Slovenije in izvedba projekta izgradnje neprofitnih stanovanj.
2. Ker živimo na območju, kjer je povečano število klopov okuženih z meningitisom, je treba vsaj socialno šibkejšim občanom omogočiti subvencionirano cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu.
3. Tudi prebivalstvo v naši občini se stara in vse več je takšnih, ki doma nimajo ustrezne (dnevne) oskrbe, saj so mladi od jutra do večera vpeti v službe, zaradi ekonomskega položaja pa nimajo možnosti nastanitve v ustreznih ustanovah. Ustanoviti je potrebno starostnikom in njihovim družinam cenovno dostopen dnevni center za starostnike, kjer bi za starostnike poskrbeli z izobraževalnimi in družabnimi dejavnostmi, predvsem pa bi poskrbeli, da bi bili starostniki v dobri oskrbi tudi v času, ko so njihovi svojci v službah. To v določeni meri sicer že izvaja Center starejših v Notranjih Goricah, a je ta za večino naših starejših občanov prostorsko preveč oddaljen. V sklopu dnevnega centra bi se lahko kasneje preko javnih del oblikoval služba za oskrbo starostnikov na domu, ki bi starejšim in od drugih odvisnim občanom nudila najnujnejše storitve (nakup hrane, plačevanje položnic, osnovno čiščenje ipd.).
4. Podpreti projekt večgeneracijskega centra Brezovica. Ustanoviti Kreativni center praktičnih znanj, kjer bi se naredila delavnica, opremljena s stroji in orodji za obdelavo lesa, kovine, plastike ipd. Prav tako pa bi bilo smiselno organizirati delavnice s sodobnimi tehnologijami, kot so 3D tiskalniki, strojna oprema za digitalizacijo, itd. V tem centru bi starejša generacija opravila prenos znanja na mlade in jih učila praktičnih stvari: modeliranje, lesarstvo, mehanika, kvačkanje, pletenje ipd., mlajša generacija pa bi učila starejše uporabe modernih tehnologij (uporaba računalnika, interneta, pametnih telefonov, modernih elektronskih naprav …). Del izvedbe bi lahko prevzel Klub študentov Občine Brezovica.
5. V Občini Brezovica nujno potrebujemo novo zdravstveno ustanovo, ki bo nudila obsežno zdravstveno oskrbo za vse občane (pediatrična ambulanta, zobozdravnik za odrasle in otroke, laboratorij, splošni zdravnik…). Trenutno občani zdravstvene storitve koristijo zelo razkropljeno (Vrhnika, Borovnica, Podpeč, Vnanje Gorice, Notranje Gorice, Ljubljana – Vič …). Za večino povsem osnovnih analiz pa morajo še vedno v Ljubljano.
6. Rešiti problematiko Javno dostopnih defibrilatorjev (AED). Namestitev javno dostopnih defibrilatorjev po celotni občini ter njihov vnos v slovensko mrežo javno dostopnih defibrilatorjev. AED-ji naj bodo dostopni predvsem na krajih, kjer se zbira več ljudi (športni parki, kulturne dvorane, trgovine, cerkve ipd.). V naši občini smo skupaj z lokalnim Rdečim križem zagnali projekt »Obrtniki za življenje«, v katerem so lokalni podjetniki donirali sredstva za nakup prvega javno dostopnega defibrilatorja v občini, ekipa prostovoljk Rdečega križa pa že usposablja občane o uporabi te naprave. K projektu sta pristopili tudi KS Notranje Gorice in Občina Brezovica, ki sta donirali denar za ogrevano omarico, ki bo omogočila, da bo defibrilator javno dostopen tudi v hladnejših mesecih.
7. Aktivne počitnice za počitniško varstvo otrok. Mnogim staršem počitniško varstvo predstavlja veliko težavo, saj jih veliko nima možnosti varstva pri dedkih in babicah. Organizirati aktivne počitnice za otroke, ki jih izvajajo športna društva ali njim podobna društva. Preko društev, ki lahko v sklopu svojega delovanja ponudijo različne vsebine (športne, kulturne, okoljevarstvene …), se izvedejo aktivnosti, ki otrokom privzgojijo pozitiven odnos do gibanja, okolja, kulture…. Možnost sodelovanja z večgeneracijskim centrom.
8. Urediti taktilne oznake za slepe in slabovidne (dostopi do javnih objektov) po modelu »Občina po meri invalidov«:
9. Vzpostavitev varnih točk za otroke in demenci prijaznih točk.