Sociala in izobraževanje

Visoka stopnja migracije v zadnjih letih bistveno posega v socialne strukture prebivalstva. Vključevanje priseljencev v družabno in družbeno življenje je predvsem na ravni predšolske vzgoje in devetletke učinkovito, manjkajo pa možnosti druženja za najstnike in mladino. Z razvojem kulturnih in športnih aktivnosti bi se olajšalo vključevanje v lokalno življenje vsem starostnim skupinam, predvsem pa bi se mladini omogočilo kvalitetno druženje in aktivno preživljanje prostega časa. Ustanovitev oziroma obuditev mladinskega centra (obstoječi mladinski klub Berda ni mišljen kot disko klub, ampak kot večnamenski dnevni center za mlade) in možnosti brezplačnih športnih aktivnosti, bi spodbudile večje zanimanje mladih za lokalno skupnost. 

Pri občinskem svetu in županu smo večkrat predstavili projekt, vendar zaradi gradnje novega vrtca v Notranjih Goricah, ter energetske obnove več šolskih in vrtčevskih objektov ni bilo sredstev za le-tega. V naslednjem mandatu se bomo spet borili za izgradnjo centra.

 

Za potrebe vedno večjega števila mladih družin, ki se priseljujejo v sicer izredno atraktivno okolje, je nujna ureditev igral na javnih površinah izven vrtcev in šol, dolgoročno pa predvsem celovita strategija razvoja občine z zagotovitvijo lokalnih zaposlitev. Postavljenih je bilo nekaj novih igral, borili se bomo, da se jih v prihodnosti postavi še več.

 

V prvi fazi predlagamo posebne enkratne občinske denarne nagrade za vse prejemnike nagrad/priznanj na državni ali mednarodni ravni, kasneje pa tudi štipendiranje ali posebne občinske nagrade za izjemne dosežke na vseh področjih. Alternativa je ustanovitev javno-zasebnega sklada, ki bi skrbel za dvig aktivnosti kreativne mladine (npr. tehnični in modelarski krožki, likovne delavnice). Sklad bi se lahko proporcionalno financiral iz zasebnega in občinskega denarja. Prepričani smo, da je v občini kar nekaj posameznikov, ki bi z veseljem prevzeli vodenje ustvarjalnih delavnic. NI BILO IZVEDENO 

Pri tovrstnem organiziranju dejavnosti bi spodbudili medgeneracijski stik in prenos znanj od starejših k mlajšim.

 

Šolska problematika – ta del programa smo v celoti predstavili občinskemu svetu in županu 

  • Zaradi povečanja nezaželenih obiskovalcev (nepovabljeni vstopajo v prostore in se prosto sprehajajo po šoli/vrtcu) in vandalizma, ki se pojavlja na območjih šol in vrtcev, bi bilo smotrno območja opremiti z videonadzorom (seveda ob upoštevanju določil Zakona o varstvu osebnih podatkov). Učiteljicam in vzgojiteljicam je treba ponuditi sistem za klic na pomoč.
  • Varnost otrok na poti domov: tako kot za vzgojo za varnost v prometu, je treba poskrbeti za vzgojo za varnost pred nagovarjanjem neznancev (kako prepoznati, kaj storiti v takem primeru).
  • Treba je preveriti potresno varnost podružnične osnovne šole Jezero in POŠ Notranje Gorice in na podlagi ugotovitev sprejeti odločitev ali obstoječi objekt obnoviti ali zgraditi novega. Župana in občinski svet smo večkrat opozorili na ta PROBLEM!
  • Ureditev parkirišča pred OŠ Brezovica (prometna ureditev, odvodnjavanje, razsvetljava in asfaltiranje). IZVEDENO

Parkirisce_pri_brezoviski_soli

  • Asfaltirani del šolskega dvorišča v Notranjih Goricah, kjer se nahaja koš za košarko in območje parkirišča »parkiraj in se pelji«, je v lasti Slovenskih železnic. Treba je urediti odkup. IZVEDENO
  • Na podružnični šoli v Notranjih Goricah je treba namestiti zunanje žaluzije Krpanke in prezračevalni sistem v kuhinji. IZVEDENO

Okna, potrebna nadgradnje

  • Potrebna je tudi prenova šolske ograje na podružnični šoli v Notranjih Goricah, saj je v stanju, ki ogroža varnost otrok na igrišču. IZVEDENO
  • Uvedba ekovrtičkov, spoznavanje otrok z različnimi materiali (obdelava lesa, plastike, papir) v obliki čutne poti. OŠ Brezovica ga že ima, POŠ Notranje Gorice se bo izvedel spomladi 2019. 
  • Šole je treba informirati, spodbujati in jim ponuditi administrativno pomoč pri prijavljanju na razpise, ki ponujajo sofinanciranje iz EU sredstev.

Starši osnovnošolcev v slovenskih šolah se v zadnjih letih soočajo s posledicami gospodarske krize, družinski proračuni so pogosto močno okrnjeni. Marsikateri otrok je tako prikrajšan za aktivno preživljanje prostega časa, saj je večina tovrstnih aktivnosti plačljivih. V podobni situaciji so se znašle tudi osnovne šole, ki kljub morebitnim skladom, kjer se zbirajo sredstva za pomoč otrokom iz socialno ogroženih družin, ne morejo več v tolikšni meri priskočiti na pomoč. Tako obstaja bojazen, da se bodo socialne razlike med otroci povečevale namesto zmanjševale. Prav temu, torej zmanjševanju socialnih razlik, je med drugim namenjen Evropski socialni sklad.

Problematika Krajevnega urada in pošte

Krajevni urad in pošta imata zaposlenim strankam neprilagojen čas uradnih ur. Predlagamo, da se pri določanju le-teh upoštevajo potrebe in možnosti občanov. Delovnik Krajevnega urada naj se vsaj enkrat tedensko pomakne tudi v popoldanski čas (sicer lahko pride do zmotnega zaključka, da urad v naši občini ni potreben). Obstoječa lokacija je invalidom in starejšim nedostopna, zato predlagamo, da se ga preseli v pritlične prostore, prostore Krajinskega parka pa v prvo nadstropje. Pošta Podpeč se je selila na bencinski servis Podpeč, na Rakitni poštno uslužbenko plačuje občina, v Notranjih Goricah pa je deljen delovni čas.